25 Baro Açıklama Yaptı HSK Siyasileşti

25 Barodan Ortak Açıklama,HSK, mevcut yapısıyla tamamen siyasileşmiş ve yürütmenin talimat niteliğindeki açıklamalarını görev addederek bağımsız yargıçlar üzerinde bir baskı mercii halini almıştır denildi.

25 Baro Açıklama Yaptı HSK  Siyasileşti

25 baronun yaptığı açıklamada yürütmenin yargıya doğrudan müdahalesinin kabul edilemez boyuta ulaştığı, HSK'nın tamamen siyasallaştığı vurgulanan bildirgede, "Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en ağır yargı krizini yaşıyor" denildi.

İzmir'de yapılan Ege, Akdeniz, Marmara Genişletilmiş Baro Başkanları Toplantısının ardından açıklanan 7 maddelik sonuç bildirgesinde çarpıcı ifadeler yer aldı. Yürütmenin yargıya doğrudan müdahalesinin kabul edilemez boyuta ulaştığı, HSK'nın tamamen siyasallaştığı vurgulanan bildirgede, "Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en ağır yargı krizini yaşıyor" denildi.

25 BARO İMZALADI

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Mersin, Muğla, Şanlıurfa, Tekirdağ, Van ve Yalova barolarının imzalarını taşıyan bildiride 7 madde yer aldı.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ TARİHİNİN EN AĞIR YARGI KRİZİNİ YAŞAMAKTADIR”

25 baronun imzaladığı 7 maddelik bildirge şöyle:

“1- Son dönemde, kamuoyunun dikkatle takip ettiği toplumsal önemi haiz davalarda yaşanan hukuksuzluklar ve yürütmenin yargıya doğrudan müdahalesi anlamına gelecek uygulamalar kabul edilemez boyutlara ulaşmıştır. HSK, mevcut yapısıyla tamamen siyasileşmiş ve yürütmenin talimat niteliğindeki açıklamalarını görev addederek bağımsız yargıçlar üzerinde bir baskı mercii halini almıştır. Barolarımız bu duruma karşı hukuk devletini sonuna kadar savunmakta ve avukatları hukuksuzluğun şahidi konumuna indirgeyen her türlü yaklaşımı temelden reddetmektedirler.

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0