En İyi Şanlıurfa Ses Sanatçısı Hangisi? - Şanlıurfa'da bir çok ses sanatçısı var, Bunların bir kısmı dünya genelinde bilinmektedir, Bir birinden değerli 4 Tane Şanlıurfa ses sanatçıları arasında en iyi olanı hangisi?
En İyi Şanlıurfa Ses Sanatçısı Hangisi?

En İyi Şanlıurfa Ses Sanatçısı Hangisi ?

En İyi Şanlıurfa Ses Sanatçısı Hangisi ?

Mehmet Akif Baybostancı

Mehmet Akif Baybostancı

Mehmet Akif Baybostancı Kimdir?

1940 yılında Şanlıurfa’da doğdu.1947 yılında ilköğrenimini tamamladı.1952-1957 yılları arasında Şanlıurfa San’at Okulu’ndan mezun oldu 1960-1961 yılları arasında vatani görevini

Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde asteğmen olarak tamamladı.1962 yılında öğretmen olarak göreve başladı.1994 yılında öğretmenlik mesleğinden emekliye ayrıldı.Mehmet Akif Baybostancı öğretmenlik yıllarında Şanlıurfa müziği ile ilgilendi.Müzikle her zaman iç içe olan Mehmet Akif Baybostancı cümbüş ve keman enstürmanlarını da en güzel şekilde icra etmiştir.Akif Hoca mevlithanlık yaptığı dönemde Halil Uzungöl ( Halil Hafız ) Ahmet Uzungöl (Ahmet Hafız) ,İbrahim Karataş ( Şıh İbrahim), Şevki Altıngöz (Şevki Hafız ) ve Osman Aydın (Dede Osman) ile birlikte mevlit icra etmişlerdir.Bununla birlikte mahalli kasetleri de mevcuttur.

Seyfettin Sucu

Seyfettin Sucu

Seyfettin Sucu Kimdir?

1942 yılında Şanlıurfa’da doğdu, 1987 yılında vefat etti. Küçük yaşlardan başlayarak müzikle iç içe oldu. Esas mesleği dokumacılık (Culhacılık) tır. Sesi; yumuşak, tesirli ve yanıktır. Müzik camiasında “Şark Bülbülü” diye anılır. 70’e yakın plağı, birçok kaseti vardır. 1967’de yaptığı ilk plağı olan “Bu handan kervan işler” hoyratı çok sevilmiştir. Urfa’nın Kurtuluş günlerinde radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. Yurt içi ve yurt dışı konserlerinde memleketimizi en iyi şekilde tanıtmıştır. Yirmi civarında bestesi vardır. Urfa törelerini konu alan “Havar” isimli bir film de yapmıştır.

Nuri Sesigüzel

Nuri Sesigüzel

Nuri Sesigüzel (Nuri Kaçtaş) Kimdir?

1938 yılında Şanlıurfa’nın Birecik Kazası’nda dünyaya geldi. İlk ve ortaokul tahsilini burada tamamladı. Türk halk müziğinde bir devre imzasını atmıştır. Okuduğu türküler; aşk, tabiat, gariplik ve sevda üzerinedir. Çok sayıda plak ve kaset yapmıştır. Yurt içi ve yurt dışında birçok konser vermiştir. Birçok radyo ve televizyon programlarına katılmıştır. Televizyonda programlar yapmıştır. Birçok filmde başrol oynamıştır. Plaklarında ve bantlarında daha ziyade kendi yöresinin türkülerini okumuştur. Kendine ait önemli maya ve türküleri vardır. Duygulu, sevecen ve etkileyici bir sese sahiptir.

Bedih Yoluk

Bedih Yoluk

Bedih Yoluk (KAZANCI BEDİH) Kimdir?

Kazancı Bedih lakabıyla tanınan Bedih Yoluk 1929 senesinde Urfa’nın Hekimdede Mahallesi’nde doğar. Culhacılık yapan babası Halil Usta’nın mesleğinden çocukluk yıllarında ilk sanat zevkini alır. Gençlik döneminde, o yıllarda çok değerli bir sanat olan bakırcılık mesleğine Hasan Diyar Usta’nın yanında başlar ve 15 yıl kadar bu mesleği sürdürür. 1960 lı yıllarda belediyede işe girer ve 26 yıl çalışıp emekli olur.

Kazancı Bedih 17 yaşında Necim Şıhe (Şıhmüslüm Görgün) ile gittiği bir sıra gecesinde öylesine etkileyici bir müzik icrasıyla karşılaşır ki, hayatını etkileyen bir gece yaşar. O geceden sonra müzik meşkleri ve sohbetlerine katılmaya devam eden Kazancı Bedih’in müzik merakı artarak devam eder. Bu yıllarda Necim Şıhe kendisine cümbüş ve tambur çalmasını öğretir. Esasen birer meslek sahibi olup özel zevkleri müzik olan ustalardan; Damburacı Derviş, Hacı Nuri Hafız, Hafız Ahmet Uzungöl, Çulha Hafız, Hafız Şükrü Çadırcı, Tenekeci Mahmut’u müzik meclislerinde ilgi ile dinler ve birlikte olur. Özellikle Tenekeci Mahmut Usta’dan aldığı bilgilerle, müzik meclislerinde kendi tavrıyla okudukça dinleyenlerin beğenisini kazanır.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları