Şanlıurfa Kebapları Arasında En İyisi Hangisidir ?
Şanlıurfa Yemekleri arasında en iyisini keşfetmenizi sağlayacak anket, Yolunuz Şanlıurfa'ya düştüyse yemek deneyiminiz varsa, topluluğa katkıda bulunun.

Şanlıurfa Kebap Çeşitleri Arasında En İyisi Hangisi ?

Şanlıurfa Kebap Çeşitleri Arasında En İyisi Hangisi ?

Kebap mı? Kebab mı? Aslında Neydir?

1. isim Doğrudan doğruya ateşte veya kap içinde susuz olarak pişirilmiş et

"Oradan ayrılınca hemen çarşıya koşar, sıcak bir ekmek alır, içini kebapla doldurur, anama götürürdüm." - H. E. Adıvar

2. Kızartma, çevirme veya kavurma yoluyla hazırlanan her türlü yiyecek

"Kestane kebabı. Patlıcan kebabı."

3. sıfat Kavrulmuş, kızarmış

"Kebap mısır."

4. sıfat Yanmış, yanık

Şanlıurfa Soğanlı Kebab nasıl yapılır

Şanlıurfa Soğanlı Kebab nasıl yapılır

Soğanlı Kebab Tarifi

Soğanlı Kebab Malzemeler

 6 Kişilik
 1 kg az yağlı zırhla çekilmiş kıyma et
3 kg ceviz büyüklüğünde soğan
Nar pekmezi

Soğanlı Kebab Hazırlanışı

Kuru soğanlar kabuğuyla, bir et bir soğan şeklinde saplanır, diğer kebaplar gibi pişirilir. Yenilirken soğanların kabukları soyulur. Dürüm yapılırken arasına yarım çay kaşığı nar pekmezi (ekşisi) sürülerek, közlenmiş isot ve ayran eşliğinde yenilir. Patlıcan ve domates piyasadan çekildikten sonra, daha ziyade sonbahar ve kışın yenilir. Afiyet olsun.

Şanlıurfa Kemeli Kebab nasıl yapılır

Şanlıurfa Kemeli Kebab nasıl yapılır

Kemeli Kebab Tarifi

Malzemeler
6 Kişilik
1 kg az yağlı zırhla çekilmiş kıyma et
2 kg keme
2 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı

Keme geceden suda bekletilir, ertesi gün sırtı bıçakla kazılıp temizlenerek büyük ceviz büyüklüğünde parçalara ayrılır. Kemenin ortası uygun şekilde delinmezse şişe saplanırken ikiye bölünür. Bu iş özel bir aletle, bir kebap şişinin geçeceği kadar sacdan yapılmış bir boruyla yapılır. Kemenin ortası delindikten sonra diğer kebaplar gibi bir et bir keme olarak saplanıp mangalda pişirilir. Dürüm yapılarak üzerine limon sıkılan ince kıyılmış yeşil soğan ve maydanoz, közlenmiş isot ve ayran eşliğinde, kemenin topraktan çıkartıldığı nisan ve mayıs aylarında yenilir. Afiyet olsun.

Haş Haş Kebabı Nasıl Yapılır?

Haş Haş Kebabı Nasıl Yapılır?

Haş Haş Kebabı Tarifi

Malzemeler
6 Kişilik
 1 kg orta yağlı zırhla çekilmiş kıyma et
1 çay bardağı köftelik bulgur
1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı
Kıyma et, ıslanmış köftelik bulgur ve tuzla iyice yoğrulur. Bir avuç kıyma avuçlandıktan sonra sıkılıp kebap şişine geçirilmek suretiyle tombul bir şekil verilir ve mangal ateşinde yavaşça çevrilerek pişirilir. Yapılacak dürüm, ince kıyılıp üzerine limon sıkılan yeşil soğan ve maydanoz, közlenmiş isot ve ayran eşliğinde her mevsim yenilebilir. Afiyet olsun.

Şanlıurfa Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa Tepsi Kebabı Nasıl Yapılır?

Tepsi Kebabı Tarifi

Malzemeler
5 Kişilik
2 kg patlıcan (ince ve uzun boyda)
1 kg orta yağlı kıyma et
1 fincan yağ
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

 Hazırlanışı
Tepsi kebabı denildiğinde patlıcanla yapılan bu yemek anlaşılır.Kıyma etin içerisine tuz ve karabiber konularak yoğrulur. Yıkanıp baş kısımları kesilmiş patlıcanlar dört-beş cm kalınlığında halka halka doğranır; etler elde kebap eti gibi şekillendirilerek tepsiye bir et/ bir patlıcan olarak dizilir. Tepsi tamamen dolunca üzerine bir fincan kadar yağ ve tuz ilave edilerek 200 derecede 1 saate yakın pişirilir veya fırına yollanır.Ayrı bir tepsiye domatesler ikiye bölünerek ters biçimde dizilir. İki yemek kaşığı yağ ilave edilerek kenarlarına da altı veya yedi adet kırmızı ya da yeşil biber dizilerek pişirilir ya da fırına yollanır.Fırından gelen tepsiler sofraya alınır, açık (lavaş) ekmeğe dürüm yapılarak, kuru soğan, yeşil biber ve ayran eşliğinde yenilir. Afiyet olsun

Şanlıurfa Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır?

Şanlıurfa Ciğer Kebabı Nasıl Yapılır?

Ciğer Kebabı Tarifi

Malzemeler
4 Kişilik
1 kg koyun ciğeri
½ kg kuyruk

Hazırlanışı
Ciğer yıkanıp büyük zar büyüklüğünde şeklinde doğranır, kuyruklar da aynı biçimde hazırlanır. Kebap şişinden daha ince özel şişlere iki ciğer, bir kuyruk biçiminde saplanır ve mangalda çevrile çevrile pişirilir. Açık (lavaş) ekmeğe dürüm yapılarak küçük kuru soğan ve közlenmiş -tercihen kırmızı- biberle birlikte sıcak olarak ayran eşliğinde her mevsim yenilir. Afiyet olsun

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları