Kabile Neseb ve Soyu Hûreym bin Evs bin Hârise bin Leem bin Amru bin Tarif bin Amru bin Sümame bin Mâlik bin Cu’dâi bin Zühl bin Ruman bin Cündeb bin Harice bin Sa’d bin Futrat bin Tai et-Tai dir
Sahabe  Hûreym Bin Evs

Sahabe Hûreym Bin Evs Kimdir

 Baba Adı : Evs bin, Hârise.
Anne Adı : Bilgi yok.
Doğum Tarihi ve Yeri : Bilgi yok.
Ölüm Tarihi ve Yeri : Bilgi yok.
Fiziki Yapısı : Bilgi yok.
Eşleri : Bilgi yok.
Oğulları : Bilgi yok.
Kızları : Bilgi yok.
Gavzeler : Bilgi yok.
Muhacir mi Ensar mı : Bilgi yok.
Rivayet Ettiği Hadis Sayısı : Bilgi yok.
Sahabeden Kim ile Kardeşti : Bilgi yok.
Kabile Neseb ve Soyu : Hûreym bin Evs bin Hârise bin Leem bin Amru bin Tarif bin Amru bin Sümame bin Mâlik bin Cu’dâi bin Zühl bin Ruman bin Cündeb bin Harice bin Sa’d bin Futrat bin Tai et-Tai.
Lakap ve Künyesi : Ebâ Leca’e,
Kimlerle Akraba idi : Bilgi yok.

Sahabe Hûreym Bin Evs Hayatı

Hûreym bin Evs (r.a) sahâbidir. Ancak ne doğum tarihi ve yeri bizce malum değildir. Ancak kendisinden gelen şu rivâyetle onun hayatı hak-kında bilgi ediniyoruz. Hûreym bin Evs; Resûlullâh’ın Tebük Seferi’nden döndükten sonra Medine’ye hicret ederek Müslüman oldum. Resûlullâh Hire’nin verimli topraklarını fethedeceğiniz bana gösterildi. Ezdi kabilesi’nden Bukayla veya Nufeyla kızı Şeyma’yı siyah baş örtüsüyle kıllı boz bir katırın üzerinde görüyorum!”buyurmuştu. Ben de Ey Allâh’ın Resûlü! Eğer, biz, Hire’yi zabt eder ve Şeymâ’yı dedi-ğin gibi bulursak, o benim olsun mu?”diye sordum. Evet, senin olsun!” buyurdular.

Resûlullâh’(s.a.v)

Daha sonra Resûlullâh’(s.a.v) vefat etmiş, bazı kabileler dinden dönmüştü. Tâi Kabilesi’nden ise hiç kimse irtidat etmemişti. Biz de Hâlid bin Velid ile birlikte Hire’ye mürtedler üzerine yürüdük. Hire’ye girince, bizi ilk karşılayan Bukayla’nın kızı Şeyma oldu. Resûlullâh’ın söylediği gibi siyah baş örtüsüyle kıllı boz bir katır üzerindeydi. Kendisini yakalayarak Bu, Resûlullâh’ın bana bahsettiği kızdır!”dedim. Hâlîd bin Velid, benden delil istedi. Ben de Ensâr’dan Muhammed bin Mesleme ile, Muhammed bin Beşir’i şahid gösterince, o kızı bana teslim etti. Kızın kardeşi Mesih bin Bukayla sulh yapmak üzere yanımıza gelerek, kız kardeşi için Onu bana sat!”dedi. Ben deOnu bin dirhemden aşağı vermem!”diye cevab verdim. Kardeşi, istediğimi verince, kız kardeşini teslim ettim. Orada bulunanlar Yüz bin istesen yine verecekti!”dediler. Ben de Ben, binden daha, büyük sayının olduğunu bilmiyordum!” dedim. 
Şübhesiz ki, en doğrusunu Allâh bilir. Allâh, onlardan razı olsun.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları