Erdoğan'dan 50+1 Baraj Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 50+1 barajının düşürülebileceğine ilişkin açıklamalarının ardından gözler Mecis’e çevrildi. Peki yüzde 50+1 nasıl değişir, değişiklik için milletvekili çoğunluğunun kaç olması gerekiyor? 

Erdoğan'dan 50+1 Baraj Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’nin 27. Dönem 3. Yasama Yılı açılış törenin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı.Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yüzde 50+1 barajının düşürülmesine ilişkin tartışmalara cevap veren Erdoğan, barajın düşürülebileceği sinyalini verirken, konunun Meclis’te çözülmesi gerektiğini belirtti.YÜZDE 50+1 TARTIŞMALARI


Ziraat Bankası'nın Yönetim Kurulu Üyesi, AKP’li eski Bakan Faruk Çelik, önceki gün yaptığı açıklamada yüzde 50+1 barajının düşürülmesi gerektiğini, barajın Türkiye'yi yorduğunu savundu.Çelik’in açıklamaları, yakın dönemde partide yaşanan istifaların gündemden düşmediği ve son bir yılda bir milyona yakın üye kaybeden AKP’de yüzde 50+1 barajının artık aşılamayacağının 'itirafı' olarak yorumlandı.GÖZLER MECLİS’E ÇEVRİLDİErdoğan’ın açıklamalarının ardından gözler Meclis’teki tabloya çevrildi.Erdoğan, konunun referanduma gidilmeden Meclis’te görüşülmesi gerektiğini belirtirken, “İktidarıyla, muhalefetiyle el ele vererek bunu gerçekleştirebiliriz” ifadelerini kullandı.Erdoğan’ın sözünü ettiği yüzde 50+1 barajının düşürülmesi için ise Anayasa’nın değişmesi gerekiyor. Meclis’te Anayasa değişikliği için gerekli vekil sayısı ise 400.


Meclis’teki referandum yeter sayısı ise 360. Yani konunun referanduma götürülebilmesi için iktidara en az 360 milletvekili gerekiyor.CUMHUR İTTİFAKI'NIN OYU YETMİYORAKP’nin Meclis’te 291 koltuğu bulunuyor, Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP’nin ise 49. İki Partinin Meclis’teki toplam vekil sayısı 340.İktidarın yüzde 50+1 barajını referanduma götürebilmesi için 20 milletvekiline ihtiyacı var. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, konunun vatandaşa götürülmemesi gerektiğini ve bir referandumun milleti yoracağını ifade etti.Böylece tek seçenek olarak Anayasa değişikliği yeter sayısı kalıyor ki iktidarın bunun için en az 60 milletvekiline ihtiyacı var.Meclis’te CHP’nin 139, HDP’nin 62, İYİ Parti’nin 39 milletvekili bulunurken, Saadet Partisi ve TİP’in 2’şer, DP ve BBP’nin birer sandalyesi var. 
 

Tepkileriniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
1
funny
0
angry
1
sad
1
wow
0