Diyarbakırlı Şeyh Said'in Bilinmeyen Yönleri
Tarihte Şeyh Said isyanı olarak adlandırılan ve utanç gibi gösterilen harekat aslında Şeyh Said kıyamıdır, Ülkeyi saran siyonist güçlere karşı kıyam eden Diyarbakırlı bir kahramandır.

Şeyh Said Kimdir?

Doğum tarihi: 1865, Palu
Ölüm tarihi ve yeri: 29 Haziran 1925, Diyarbakır
Kardeşleri: Şeyh Necmeddin, Şeyh Tahir, Şeyh Mehdi, Şeyh Bahaeddin, Şeyh Abdurrahim, Şeyh Diyaeddin
Çocuklar: Ahmet Fırat, Gıyaseddin Fırat, Ali Rıza Fırat, Selahaddin Fırat, Abdülhalik Fırat
Ebeveynler: Gulê Hanım, Şeyh Mahmud Fevzi 

Şeyh Said Kısa Hayatı?

Şeyh Said 1865 yılında Elazığ’ın Polu ilçesinde doğmuştur. İleri ki yaşlarında babasının bazı işlerinden dolayı Hınıs’a yerleşmişlerdir. Burada babası ve dedesinden aldığı eğitimle Kuran-ı Kerim ve birçok dini ilimi de öğrenmiştir. Yani kısaca Şeyh Said, dindar bir soyun evladı olarak yetişmiştir. İki eşi ve birden fazla çocuğu bulunan Şeyh Said zamanla çok tanınan biri haline gelmiştir. Kişilik ve görsel olarak ilgi çekici biri olmuş ve birçok taraftar kazanmıştır. 

Şeyh Said Kıyamdaşları İle Resmi ( Arşiv )

Şeyh Said Kıyamdaşları İle Resmi ( Arşiv )

Şeyh Said Kıyamı’nın Nedenleri

Yapılan tüm planların arkasında hiç kuşkusuz Osmanlı padişahı Vahdettin ve İngiliz hükümeti yer almıştır. Hatta bu nedenle Şeyh Said’in İngiliz ajanı olduğu bile söylenmektedir. Vahdettin, hilafet kongresinde yapılan planların ardından Türkiye içerisinde birçok saldırı ve suikaste ön ayak olmuştur. Bu kadarıyla yetinmeyip gizli beyannameler hazırlatıp bunların satıcılar ve din hocaları gibi birçok kişi tarafından dağıtılmasını sağlamıştır. Bu beyannamelerde yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti ve inkılapları kötülenip, hilafet övülmüştür. Hilafet yanlıları, Şeyh Said ile kısa sürede anlaşıp ihtilal planları yapmaya başlamışlardır.

İsyanın temelinde İngilizlerin iç karışıklık isteği ve bölgesel çıkarları, hilafet yanlılığı ve Kürt Teali Cemiyeti’nin bağımsız bir Kürt Devleti isteği vardır. Birinci dünya savaşının ardından birçok ırk bağımsızlık için adım atmıştır. İngiliz mandası altına girip bağımsız olduğu iddia edilen Kürt Teali Cemiyeti oluşturulmuştur. İngilizler Kürtleri bir araç olarak kullanıp isyanın büyümesini sağlamışladır. “Peki, Kürt halkına ne vaatler verildi?” diyecek olursanız eğer, İngiltere, Kürt vatandaşlara yeni ve bağımsız bir Kürt Devleti oluşturma sözü vermiştir 

Şeyh Said’in Teslim Olması ve Yargılanma Süreci

Şeyh Said 15 Nisan’da jandarmaya teslim oldu. Teslim olmasındaki sebep artık kaçacak bir yerinin olmaması ve imkanlarının tüketmesiydi. İstiklal Mahkemesinde alınan kararla birlikte Şeyh Said ve yandaşlarının idamlarına karar verildi. Mahkemede belirtilen bir diğer nokta ise tekke ve zaviyelerin halkı dinle kullanıp iç huzursuzluklara neden oldukları için kapatılması kararıydı. İsyan esnasında bütün büyük planları yapan ele başları idam edildi.

Şeyh Said İdamı Resmi Gazetede Yayınlandı

Şeyh  Said İdamı Resmi Gazetede Yayınlandı

Şeyh Said ve Yandaşlarının İdam Töreni

Şeyh Said ve yandaşları için mahkeme kararı alınmadan kalas, ip ve diğer darağacı için gerekli olan malzemeler alınarak depolanmıştı. Ayrıca idamları gerçekleştirecek olan cellatlar, askeri garnizonda misafir edilmişlerdi. 29 Haziran 1925 Pazar sabahı, Şeyh Said ve arkadaşları mahkemeye çıkmadan Diyarbakır Dağ kapı ilçesinde çekiç testere ve keser sesleri duyulmaya başlanmıştı. Hazırlanan Dar ağaçlarının nizami olması yani aynı boyda olması için testere ile kesilerek eşitleniyordu. Kurulan idam sehpalarının hemen karşısında Ankara’dan gelen konukların, eşlerinin ve çocuklarının idam törenini izlemeleri için tribün inşa ediliyordu. Mahkeme kararı açıklandığında idam sehpaları hazırlanmıştı fakat tribünün yapımı devam ediyordu. Her şey hazırlandıktan sonra gece yarısı idam töreni başladı ve seyirciler gelmeye başladı. Hapishaneden zincirlenerek getirilen Şeyh Said ve yandaşları tek tek üstlerine beyaz gömlek giydirilerek idam edildiler.

En son isyanın başı olan Şeyh Said idam edilmiştir. Şeyh Said idam sehpasına başı dik ve tökezlemeden çıkmıştır. Şeyh’in bu metaneti yabancı ve yerli birçok gazetecinin yazılarında yer almıştır.

Şeyh Said Rus Ajanı mıdır? ( Anket )

Şeyh Said Rus Ajanı mıdır? ( Anket ) İnternet Ortamı

İnternet Ortamında bir resim Şeyh Said'in Rus ajanı olduğunu iddia ediyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları