Şırnak Halk Oyunları
Güneydoğu illeri arasında bulunan Şırnak ilinin yöresinde ne tür oyunlar oynanır? Şırnak düğünlerinde oynanan halk oyunları hakkında ayrıntılı analiz

Şırnak Halk Oyunları Nelerdir?

Şırnak ve ilçelerinde oynanan oyunlar,genellikle davul zurna eşliğinde oynanır.Son yıllarda ise bağlama, cümbüş ve darbuka da çalınıp,eşliğinde yöresel oyunlar oynanmaktadır.

Yörede Oynanan Oyunların İsimleri
1- İki ayak
2- Üçayak
3- Yerinde
4- Şıhani
5- Bablekan
6- Sınvan
7- Kulungi
8- Ağır
9- Berite

Şırnak Orta Okulu İki Ayak Eğitimi

Şırnak Orta Okulu İki Ayak Eğitimi

İki Ayak Nasıl Oynanır?

İKİ AYAK: Davul-Zurna eşliğinde, eller serçe parmakları ile tutulur. Önce sağ ayak öne vurulup, yana atılır, sol ayak yanında devam eder ve tekrar sağ atılır, sol ayak sağ ayağın yanına gelip birleşir. Sonra sol ayak bir geriye atılıp sağ yapıştırılır.

Üç Ayak Oyunu Nasıl Oynanır?

ÜÇAYAK: Eller serçe parmakları ile tutulur. Oyuna sağ ayakla başlanır ve sağ ayak yere vurulur. Üç adım ,sağ ,sol ,sağ ,sol, sağ adımlar atılır ve sol ayak sağın yanına getirilip yanaştırılır. Sol ayak geriye atılırken. sağ ayak yanına getirilir.

Yerinde Oyunu Nasıl Oynanır?

YERİNDE : Hareketli bir oyun olup,büyük adımlar atılmadan oynanır.Kollar birbirine geçir ilipel parmakları ile arkadan tutulur.
Eller kalçaya yakındır. Omuzlar birbirine değmiştir. Sağ kol,daima yandakinin sol kolu üzerine binmiştir. Oyun,yine önce sağ dizin hafif kıvrılması ile başlar, dizler kırılarak müzik ritmine göre sık sık dizlerin kırılması ve omuzların titrek hareketleri ile devam eder. Müzik hareketlendikçe,diz kırılması ve omuz hareketlerinde hızlandırılır. Adımlar arada bir hafif atılır.

Şihani Oyunu Nasıl Oynanır?

ŞİHANİ : Genellikle 8-10 kişi ile oynanır. Kollar el parmaklarının birbirine geçirilmesi ile tutulur. Önce sağ ayak yana atılır. Sağ ayağı sol ayak, sağ ve sol olmak üzere üç adım yana atılır. Ani bir hareketle kavis çizilerek öne bıkılan ve sol ayak atılarak, ayaklar önde yanaştırılır. Solla önde başlanır. Sağ ve yine sağ ayak atılar. Sonra sol ayak atılarak hep beraber öne doğru eğilirler. 

Bablekan Oyunu Nasıl Oynanır?

BABLEKAN : Önde serçe parmakları tutulur. Önce sol ileri olmak üzere,sağ ve sol ayaklar atılır. Tümü öne olmak üzere üç adım atılır. Sonra sol, sağ ve sol ayaklar olmak üzere bu sefer geriye doğru üç ayak atılır. Böylece beraber geriye ve ileriye bu hareketler seri olarak devam eder. Çalgı hızlandıkça bu hareketler daha atak ve seri devam eder.

Sınvan Oyunu Nasıl Oynanır?

SINVAN : Eller yine serçe parmakları ile tutulur. Sol ayak yana açılır ve üç kere yere vurulur. Ani hareketle sağa dönülür. Sonra sağ açılır ve sağ ayak, sol ayak ve sağ ayak olmak üzere üç kere yere vurulur. Bu arada eller ve omuzlar yapışık olur. Sağa dönerken eller yapışık olur, ancak omuzlar oldukça birbirinden ayrılarak açılır. Oyunun önemli bir özelliği şudur; ikinci kez tekrarlandığında eller, belli aralıklarla çırpılır ve tekrar tutuşulur. Diğer bir özelliği de üçüncü tekrarda eller bele dayandırılır ve ani bir hareketle tekrar bele dayandırılır ve ani bir hareketle tekrar eller tutunulur. Yani, birinci safhada eller birbirine yapışık, ikinci safhada eller çırpılır, üçüncü safhada eller bele tutulur ve biter.

Kulungi Oyunu Nasıl Oynanır?

KULUNGİ : Şırnak ve ilçelerinde oturan göçebelerin bir oyununur.Bir kişi ortada oynarken,etrafındaki halkı,kollarını turnalar gibi açarak oynarlar.Daha sonra ani bir hareketle,turnalar gibi ötüşerek ortadakini döverler.Bu oyunun verdiği mesaj şudur; sürüden ayrılanın cezalandırılmasıdır.

Ağır Oyunu Nasıl Oynanır?

AĞIR :  Genellikle yaşlı ve orta yaşlıların oynadığı bir oyundur. Eller omuzlar üzerinde tutulur. Çalgı ağır bir şekilde çalınır. Oyun ritmi çalgıya uyarak. sağ ayak üzerine hafif meyil edilerek yaylanır,daha sonra geriye doğru tekrar doğrularak öne adım atılır. Arada bir nara atılır.

Berite Oyunu Nasıl Oynanır?

BERİTE : Eskiden beylikler arasında çıkan savaşlardan önce ve sonra oynanırdı. Çalgı içli ve ağır çalmaya başladığından eller yanda tutulur ve bir nara ile başlar .Önce geriye doğru gerinilir, sonra dizler üzerine yaylanarak hafif bir adım atılır, akabinde birbirlerinin yüzüne bakarak nara atarlar.

Şırnak Halk Oyunları Deneyiminizi Paylaşın

Şırnak Halk Oyunları Deneyiminizi Paylaşın

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)



Facebook Yorumları