Senaryosu Homeros’un İlyada isimli eserinde anlatılan Truva Savaşları'ndan yola çıkılarak David Benioff tarafından kaleme alınan filmin müziklerini James Horner hazırlamış.
Truva Filmi

Truva Filmi Künye

Yönetmen Wolfgang Petersen
Senaryo Homer , David Benioff
Müzik James Horner
Görüntü Yönetmeni Paul Bond
Vizyona Giriş Tarihi 14 Mayıs 2004
Süre 163 dk
Tür Aksiyon, Dram, Duygusal, Macera, Savaş, Tarihi
Özellikler Renkli
Ülke Ingiltere Malta ABD

Truva | Achilles vs Boagrius Dövüşü / Film klipleri izle

Truva | Sahil Savaşı / Film klipleri izle

Truva | Yunan Ordusuna Gece Baskını Film Klipleri izle

Truva | Yunan Ordusuna Gece Baskını Film Klipleri izle

Truva | Achilles vs Hector Dövüşü | Film Klipleri izle

Truva | Achilles vs Hector Dövüşü | Film Klipleri izle 

Truva Filminin Konusu

Çağlar boyu iktidar, şan, onur ve gönül meseleleri yüzünden insanoğlu arasında sayısız savaş yapılmıştır. İşte Homeros’un İlyada Destanı’ndan beyazperdeye aktarılan “Truva” da, eski Yunan’da efsaneleşen iki sevgilinin aşkının koca bir medeniyetin çöküşüne sebep olduğu Truva Savaşını konu alıyor… 

On yıl süren bu savaşa Truva prensi Paris ile Sparta Kraliçesi Helen’in aşkı sebep olur. Paris’in Helen’i Kral Menelaus’tan çalması aileye karşı büyük bir hakarettir. Kralın kardeşi Mikene Kralı Agamemnon, Helen’i Truva’dan geri getirerek kardeşinin şerefini kurtarmak için Yunanistan’ın tüm ordularını biraraya getirir. Agamemnon’un gerçek amacı, Truva’yı ele geçirerek imparatorluğunun gücüne güç katmaktır. 

Kral Prium yönetimindeki surlarla çevrili Truva şehrinin aşılmaz duvarlarının ardında Prens Hektor’un etkili savunması vardır. Savaşın kaderini belirleyecek kişi ise, yaşayan en büyük savaşçı olarak görülen Aşil’dir. Asi ve yenilmez Aşil, şanına şan katmak için Agamemnon’un yanında Truva savaşına katılsa da, sonuçta onun yazgısı da aşk tarafından belirlenecektir. 

Wolfgang Petersen’in yönettiği aksiyon, macera, savaş filmi “Troy”un başrollerinde Brad Pitt (Aşil), Eric Bana (Hektor), Orlando Bloom (Paris), Diane Kruger (Helen), Brian Cox (Agamemnon) ve Brendan Gleeson (Menelaus) kamera karşısına geçti. Filmde rol alan diğer oyuncular arasında Sean Bean, Peter O'Toole, Saffron Burrows, Rose Byrne, Julie Christie, Garrett Hedlund, Vincent Regan ve Adoni Maropis ilk sırada yer alıyor. 

Truva Filmi Senaryosu

Senaryosu Homeros’un İlyada isimli eserinde anlatılan Truva Savaşları'ndan yola çıkılarak David Benioff tarafından kaleme alınan filmin müziklerini James Horner hazırlamış. 

İlyada’da anlatılan Truva Savaşları Anadolu topraklarında geçmektedir. Filmin galasının yapıldığı her yerde Kültür ve Turizm Bakanlığı “Türkiye tanıtım masaları” kuracak. Ayrıca filmin oynayacağı tüm salonlarda içinde Truva görüntülerinin olduğu Türkiye tanıtım filmi gösterilecek. 

Truva Filmi Deneyimleriniz

Truva Filmi Deneyimleriniz

Truva Filmi Oyuncuları

Brad Pitt
Orlando Bloom
Eric Bana
Brian Cox
Sean Bean
Brendan Gleeson
Diane Kruger
Peter O'Toole
Rose Byrne
Saffron Burrows
Garrett Hedlund
Vincent Regan
Julie Christie
John Shrapnel
Tyler Mane
Nathan Jones

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)Facebook Yorumları