Akaryakıta Yine Zam Göründü

ABD ham petrolü 119 doların üzerine çıkarken, Brent petrolde de 120 doların üstünü gördü. Yükselen petrol fiyatlarının benzin ve motorine zam olarak yansıması bekleniyor...

Akaryakıta Yine Zam Göründü


Brent petrol piyasaları yeni haftaya yükselişle başladı. ABD ham petrolü 119 doların üzerine çıkarken, Brent petrolde de 120 doların üstünü gördü. Yükselen petrol fiyatlarının benzin ve motorine zam olarak yansıması bekleniyor...
Türkiye'de akaryakıt fiyatları dalar kurundaki yükselişle  her geçen gün artarken benzin ve motorine gelen son zamlarla 30 TL'ye yaklaşmıştı.

Petrol piyasasında Suudi Arabistan'ın Asyalı müşterilerine yaptığı zam gündemde ilk sıralarda yer aldı.

Suudi Arabistan, Asya’ya yönelik petrol satışlarında fiyatını 4,40 dolardan 6,50 dolara yükseltti. Bu artış kararı petrol piyasasında yukarı yönlü hareketi tetikledi. Piyasada beklenti 1,50 dolarlık bir zam yapılması yönündeydi.

Brent petrolün varil fiyatı bugün itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,62 artışla 120,46 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 119,53 dolardan alıcı buldu.

Öte yandan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, geçen hafta üretimlerini Temmuz ve Ağustos’ta 648 bin varil artıracağını açıkladı.

 Petrol piyasaları dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin'deki salgın önlemlerinin gevşetilmesi yönündeki kararları da yakından izliyor. Ülkede finans merkezi Şanghay'daki karantinanın kalkmasının ardından başkent Pekin'de de bazı salgın önlemlerinin gevşetilmesine karar verildi.

Pekin'de 6 Haziran itibariyle Fengtai ve Changping'in bazı bölgeleri dışında toplu taşıma yeniden başlayacak. 72 saat içinde alınmış negatif testi bulunan şehir sakinleri serbest bir şekilde şehir içinde dolaşabilecek. Önceki uygulamada bu süre 48 saat olarak belirlenmişti. Restoranlar müşterilerine yeniden mekan içinde servis verebilecek ve çalışanlar ofislerine dönebilecek. Sinema gibi eğlence mekanları yüzde 75 kapasite ile açılabilecek.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow