Demirtaş Bu Nasıl Bir Akıl Tutulmasıdır

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile muhalefet parti liderlerine seslenerek 'ortak aday' tepkisi gösterdi.

Demirtaş Bu Nasıl Bir Akıl Tutulmasıdır

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, muhalefet parti liderlerine seslenerek, "Şimdi önümüzde dört ay var, ortak aday diyoruz, yine herkes, olmasın diye ne gerekiyorsa yapıyor. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? Tüm liderlere sesleniyorum, yakında hepinizle bir araya geleceğiz. Ya içeride ya dışarıda!" tepkisi gösterdi.

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile muhalefet parti liderlerine seslenerek 'ortak aday' tepkisi gösterdi.

"Şimdi önümüzde dört ay var, ortak aday diyoruz, yine herkes, olmasın diye ne gerekiyorsa yapıyor. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır?" diyen Demirtaş, "Tüm liderlere sesleniyorum, yakında hepinizle bir araya geleceğiz. Ya içeride ya dışarıda!" dedi.

Selahattin Demirtaş, paylaşımlarında şunları kaydetti:

"Üç yıldır demokrasi ittifakı olsun diye çırpınıp durduk, olmasın diye muhalefet dahil herkes üstüne düşeni fazlasıyla yaptı. Halk demokrasi ittifakını yoksullaşarak kurdu, partiler ne yazık ki kuramadı.

Şimdi önümüzde dört ay var, ortak aday diyoruz, yine herkes, olmasın diye ne gerekiyorsa yapıyor. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? Tüm liderlere sesleniyorum, yakında hepinizle bir araya geleceğiz. Ya içeride ya dışarıda! Neyse ki bu seçimi siyasetçiler değil, halk kazanacak. Ya tam demokrasi Ya mutlak diktatörlük Kendi gücünüze güvenin, inanın ve dört ay boyunca enerjiyle çalışın. Kesinlikle kazanacağız."

Öte yandan Selahattin Demirtaş, Bianet'te kaleme aldığı yazısında seçim güvenliğine dair, "Sandık önünüze gelmeden çok önce seçimi kimin kazandığını tartışmasız şekilde meydanları doldurarak gösterirseniz kimse tehlikeli işlere girmeye cesaret edemez." değerlendirmesini yaptı. Demirtaş Vizontele filmindeki sahneye de "komple ülkeyi de çalarlar, kaputu açmışlar zaten" sözleriyle gönderme yaptı.

Selahattin Demirtaş'ın Bianet için kaleme aldığı yazısı şöyle:

"Siyasi partiler seçim kampanyası yapacak, propaganda ve örgütlenme faaliyeti yürütecek, sonra da seçmenler gidip oy kullanacak, oylar sayılacak ve seçim bitecek.
Her şey normal akışında ilerlerse seçim dediğimiz şey bu kadar basit aslında. Hükümetin tüm görevi ise bu basit sürecin sağlıklı ilerlemesi için gerekli önlemleri almak.
Fakat gelin görün ki, bu basit sürecin hiç de öyle olmayacağına dair herkeste bir korku, bir kaygı var.
Neden?
Çünkü bu iktidardan beslenenler o kadar suça, günaha, paraya boğuldu ki gitmemek için her şeyi yaparlar.
Yanlış mı?
Değil elbette.
Ne yapabilirler?
Her şeyi. Evet, aklınıza gelen her şeyi.
Peki biz ne yapacağız?
Kuzu kuzu oturup başımıza gelecekleri mi bekleyeceğiz?
Hayır, sosyal medyayı da miting meydanlarını da dolduracağız.
Mitingler başladı.
Mitingleri ekrandan izlerseniz konforlu olur tabii ki. Ama sandığa darbe yaparlarsa da sadece ekrandan izleyip kahrolursunuz. O tarihi günde kahrolmamak için bugün konforumuzdan biraz da olsa vazgeçmemiz gerekir, değil mi?
Şartlarınızı zorlayıp katılabileceğiniz her mitingi meydanlardan izlemelisiniz. Bu kalabalıklar darbeciler ve provokatörler için kesinlikle caydırıcı olur.
Yeter mi?
Yetmez. Sandık kurullarında, oy sayım merkezlerinde görev almalısınız. Tek bir oyun bile çalınmasına izin vermeyecek denetim ağlarına katılmalısınız.
Peki ya seçimi kazansak yine de birileri çıkıp sonuçları tanımıyorum dese?
Diyemez.
Dese?
Dİ-YE-MEZ!
Ya dese?
YE-MEZ
Neyi?
Maçası YE-MEZ
Neden?
Çünkü halkın sandıkta verdiği karar yok sayılmak istenirse Allah kimseyi o halkın öfkesinden korumaz. Allah'ın korumadığını çeteler mi koruyacak?
Siz mitinglere gidin, örgütlenin, seçim çalışmalarına katılın. Gerisi kolay.
Yani sandık önünüze gelmeden çok önce seçimi kimin kazandığını tartışmasız şekilde meydanları doldurarak gösterirseniz kimse tehlikeli işlere girmeye cesaret edemez.
On milyonlarca insanın sadece seçim döneminde değil oy sayım gecesinde de iradesine sahip çıkmak için meydanları doldurmaya kararlı olduğunu görürlerse karanlık inlerinden çıkamazlar.
Bunları yapmazsanız çeteler sandığı da komple ülkeyi de çalarlar, kaputu açmışlar zaten."

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow