Demirtaş Türkiye Açılımı Yapmak Zorundayız

HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız" diyen Demirtaş, "Ortak adayla çıkılırsa emin olun, seçim en az 80'e 20 kazanılır" ifadelerini kullandı.

Demirtaş Türkiye Açılımı Yapmak Zorundayız

Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "İğneyi kendimize batırmadan önümüze gelene çuvaldızı batırmanın kimseye yararı yok" ifadelerini kullanarak 'değişim' çağrısında bulundu. "Eğer diğer muhalefetten Kürt açılımı bekliyorsak biz de HDP olarak Türkiye açılımı yapmak zorundayız" diyen Demirtaş'ın T24'te yayımlanan "İğneyi kendimize" başlıklı yazısı şöyle:

"AKP-MHP suç ortaklığı, devleti ele geçirmek ve toplumu teslim almak için akıl almaz hukuksuzluklara ve ahlaksızlıklara imza atarak zaten ağır aksak işleyen sistemi iyice çökertti. Her alanda korkunç bir çürüme yaşanıyor.

Adeta trafik magandası gibi, yolda makas atıp tüm şeritleri tıkamış durumdalar. Ne kimsenin geçmesine izin veriyor ne de kendileri ilerliyorlar.

'MUHALEFET, YENİ YOLLAR BULARAK İLERLEMEK ZORUNDA'
Bu durumda muhalefet, iktidarın peşine takılmak yerine yeni yollar bularak ilerlemek zorunda. Bu da ancak "değişim" ile mümkün olabilir.

Siyasette değişim yürek ister, cesaret ister. İstediğiniz kadar bilgiye ve deneyime sahip olun, cesaretiniz yoksa değişimi başlatamazsınız. Alışılmış kalıplarla siyaset yaparak, kendi konfor alanınızda kalarak ne partinizi ne de toplumsal ilişkileri değiştirebilirsiniz.

AKP, olgulardan çok algılar üzerinden siyaset yapan bir yapıdır. Bu yöntemi, özellikle seçim dönemlerinde çok daha fazla ve pervasızca kullanır.

Muhalefet çok güçlü ve somut projeler ile olgulara dayalı siyaset üretse bile AKP'nin yarattığı algıları kırmadan geniş kitlelere ulaşamaz.

Muhalefetin bu konuda bir dezavantajı var; AKP tek merkezden algı üretirken muhalefet bu algılara karşı çok merkezden yanıt vermek durumunda.

'SEÇİM EN AZ 80'E 20 KAZANILIR'
Bu durumu aşacak ortak stratejiler üzerinde çalışılmalıdır.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow