İmamoğlu'na Siyasi Yasak

İmamoğlu'na, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi ve TCK'nın 153'üncü maddesi uyarınca ‘siyasi yasak’ hükmünü uyguladı. Hâkim, verdiği cezada takdir indirimi yapmadı.

İmamoğlu'na Siyasi Yasak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK’ya hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü. 

İMAMOĞLU'NA HAPİS CEZASI 
Mahkeme, İmamoğlu'na, 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi ve TCK'nın 153'üncü maddesi uyarınca ‘siyasi yasak’ hükmünü uyguladı. Hâkim, verdiği cezada takdir indirimi yapmadı.

NELER YAŞANDI 
İstanbul Anadolu Adliyesi'nde hareketli dakikalar yaşanmaya başlandı.

Duruşma salonunun bulunduğu koridorda güvenlik barikat kurdu. 

Koridorda kimlik kontrolü yapmak isteyen güvenlikle avukatlar arasında arbede yaşandı.

İstanbul Barosu Başkanı Av. Filiz Saraç sandalyenin üzerine çıkarak her iki tarafı da sakinleştirdi.

REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ
Duruşmayı takip etmek isteyen gazetecilerin bir kısmı salona alınmadı. Reddi hâkim talebi reddedildi.

TANIKLAR DİNLENDİ
Avukatlar, Murat Ongun ve Necati Özkan'ın tanık olarak dinlenmesini talep etti. 

Mahkeme Murat Ongun ve Necati Özkan'ın tanıklığını kabul etti.

Murat Ongun ifadesinde şunları söyledi:

"Süleyman Soylu’nun Ekrem İmamoğlu’na ahmak dediğinden bahisle gazeteciler görüşmek istediler. Ben de başkana ilettim ve gazetecileri davet ettim. Gazeteciler de Süleyman Soylu’nun bu beyanını sordular. Başkan da buna binaen cevap verdi.

YSK Üyeleri hiç gündem olmadı ya da hiç konuşulmadı."

Necati Özkan dinlenmeye başladı.

Necati Özkan'ın ifadesi şöyle:

"Ekrem Beyin siyasi danışmanıyım. Olay günü Üsküdar’da bir toplantıdaydık. Süleyman Soylu’nun, Ekrem Başkana karşı yakışıksız ifadeleri bize iletildi. Türk siyaseti adına Süleyman Soylu’nun açıklamalarının çok kötü olduğunu ve buna karşılık verilmesi gerektiği söyledi. Toplantı çıkışında gazeteciler bu konuyu sorunca. Ekrem Başkan, ben lafa bakarım laf mı diye söyleyene bakarım adam mı diye söyledi ve ahmak sözünü iade etti. Ertesi gün de gazeteler Ekrem Beyin Süleyman Beye cevabı diye haberi verdiler. Bu dava nasıl olur anlamadım. Ekrem Başkanın YSK üyelerine karşı hiç bir sözü olmadı. Seçim öncesi ve sonrasında ortalığı karıştırmak ile görevli gibi davranan bir içişleri bakanı ile karşı karşıyaydık maalesef. İkinci seçim zaferi sonrası da ağladığı yansıdı."

"SÖZLERİ YSK'YA YÖNELİK DEĞİL"
Savunma yapan diğer avukatlar Ekrem İmamoğlu'nun sözlerinin Süleyman Soylu'ya yönelik olduğunu YSK'ya yönelik olmadığını belirterek, beraat talep etti. Kararını açıklayan mahkeme, sanık Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verdi.

CEZA KESİNLEŞİRSE SEÇME VE SEÇİLME EHLİYETİNDEN YOKSUN KALACAK
Diğer yandan cezanın kesinleşmesi durumunda Ekrem İmamoğlu TCK 53. maddeye göre bu haklardan yoksun kalacak:

Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,
Seçme ve seçilme ehliyetinden,
Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,
Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,
Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten yoksun bırakılır.
İDDİANAMEDEN
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İBB başkanlığı seçiminin 6 Mayıs'ta iptal edildiği, yenilenen seçimde Ekrem İmamoğlu'nun seçildiği, 4 Kasım tarihli basın açıklamasında YSK üyelerine hakaret ettiği öne sürülüyor. İddianamede İmamoğlu'nun 'Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 aya kadar cezalandırılması isteniyor. İddianamede dönemin YSK Başkanı Sadi Güven'in de aralarında olduğu 11 kişinin mağdur olduğu belirtiliyor.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow